wz

Vážení a milí,

pokud jste zabloudili až sem na tyto stránky, pravděpodobně patříte k těm, kterým ať již z důvodu estetického, nebo z důvodu úcty a obdivu k nyní již pomalu zapomínanému řemeslu hodinářskému učarovala krása starých hodin a hodinek.

Nenabízím zde toho mnoho, ale přesto si myslím, že vás obsah potěší. Mým záměrem je zde postupně uveřejňovat staré až prastaré stati, týkající se hodinařiny malé i velké tak, jak to dovolí mé skrovné shromážděné zdroje a v neposlední řadě i čas, který tomuto mohu věnovat. Některé články z i více než sto let starých zdrojů se snad mohou z dnešního pohledu zdát kuriózními; berte je však jako svědectví časů dávno minulých, kdy v podmínkách mnohdy skromných a s jednoduchou technologií vznikala dílka vskutku obdivuhodná.

Snad prominete střízlivé až chudé zpracování webu; nejsa odborníkem, nebudu se trápit všelikými hejblaty, které by mohly posloužit k oživení. Vlastně si tak ale zjednodušuji pozici : při tomto zpracování převáží obsah nad formou zcela jistě :-)

Potěší mně, budete li web zavírat s pocitem poučení či pobavení a budete-li se vracet. Mou snahou bude pro vás vždy přichystat ještě něco nového.....

Pokud by někdo ze ctěných čtenářů měl připomínku, příspěvek nebo návrh, případně pokud by mohl rozšířit soubor mých zdrojů, budu potěšen, bude-li mne kontaktovat; mailová adresa zní efliky (zavináč) centrum.cz.


Novinky :

3.7.08

Na stránce "datování" přidána 1. verze seznamu hodinářských značek

23.1.08

Přidán článek "Strážní hodiny"

3.1.08

Přidán článek "Původ láce hodinek kapesních"

18.12.07

Přidán článek "O SOBOTECKÉM HODINÁŘI PROKŠOVI" a "Hodinové hancí pružiny"

17.12.2007

Přidán článek "CHOD VÁLCOVÝ, JEHO SLOŽENÍ, CHYBY A OPRAVY" a "UMĚLECKÁ A STAROŽITNICKÁ CENA STARODÁVNÝCH KAPESNÍCH HODIN" a Dějiny vlásku

13.12.2007

Přidány citace ze starověkých zdrojů - Marcus Vitruvius Pollio

12.12.2007

Přidán článek "Význam elektrických hodin pro hodinářské závody" z roku 1930

10.12.2007

byl prvně zprovozněn tento web, obsahu dosud chudičkého. Nicméně pár zajímavostí již čtenář jistě najde....